خانه / آموزش ها / انواع کابل

انواع کابل

انواع کابل

کابل هاي جفت به هم تابيده

انواع کابل

کابل هاي جفت به هم تابيده کدامند ؟ اين کابل ها را چگونه دسته بندي کنيم ؟ از انواع رايج کابل هاي شبکه , کابل هاي Twisted Pair هستند که به صورت زير دسته بندي مي شوند.

انواع کابل هاي جفت به هم تابيده (Twisted Pair)

CAT 3 — ?? Mbps

CAT 5 — ??? Mbps

CAT 5e — ???? Mbps

CAT 6 — ???? Mbps

CAT مخفف و ابتداي کلمه انگليسي Category به معني دسته بندي مي باشد . CAT 3 داراي سرعت انتقال ?? مگا بيت بر ثانيه مي باشد و به دليل اين که امروزه سرعت بالاتر از ?? مگابيت بر ثانيه در ارتباطات شبکه اي مد نظر مي باشد , امروزه اينگونه کابل ها کمتر ديده مي شود . CAT 5 نسبت به CAT 3 بيشتر ديده مي شود ولي به دليل محدوديت سرعت انتقال داده کمتر کاربرد دارد . CAT 5 e که واژه e مخفف Enhanced مي باشد    (واژه Enhanced به معني بهبود يافته مي باشد ) بيشترين کاربرد را در شبکه هاي امروزي بوجود آورده است . اين کابل ها داده ها را با سرعتي بالغ بر ???? مگابيت بر ثانيه يا ? گيگا بيت بر ثانيه انتقال مي دهند . کابل هاي ديگري با نام CAT 6 وجود دارند که اين کابل ها مشابه CAT 5e داده ها را با سرعت ? گيگا بيت بر ثانيه انتقال مي دهند . حتما خواهيد پرسيد پس تفاوت اين دو در چيست ؟

کابل هاي CAT 5e براي رنج ??? مگاهرتز طراحي شده اند در صورتي که کابل هاي CAT 6 براي رنج ??? مگاهرتز طراحي شده اند و CAT6 در آينده جايگزين CAT5e خواهد شد . درست است که هر دو کابل قابليت انتقال داده با سرعت يکساني را دارند ولي عواملي نظير تداخل سيگنال باعث کاهش سرعت بيشتري در کابل هاي CAT5e نسبت به کابل هاي CAT6 خواهد شد .

کابل هاي Twisted Pair از منظر پوشش کابل به دو دسته تقسيم مي شوند :

Unshielded Twisted Pair – UTP – جفت هاي به هم تابيده شده بدون محافظ خارجي

Shielded Twisted Pair – STP      – جفت هاي به هم تابيده شده داراي محافظ خارجي

کابل هاي بدون محافظ دربرابر امواج Electro Magnetic Interference حساس هستند . امواج EMI در محل هايي که ژنراتور برق يا لامپ هاي فلورسنت وجود دارند وجود دارد بنابراين توصيه مي شود از کابل هاي داراي محافظ خارجي براي اين گونه مکان ها استفاده کنيد .تصويري از کابل هاي داراي محافظ را در زير مي بينيد.

کابل هاي جفت به هم تابيده

آخرين مطلب در مورد نوع متصل کننده هاي کابل هاي است که براي کابل هاي جفت به هم تابيده از کانکتر هاي RJ45 استفاده مي شود .حتما تاکنون اين کانکترها را هنگام اتصال مودم به کامپيوتر و بالعکس ديده ايد .


سرعت و مسافت انتقال سيگنال

انتقال سيگنال

عوامل موثر بر سرعت و مسافت انتقال سيگنال کدامند ؟ چه عواملي باعث تفاوت در سرعت انتقال در کابل هاي مختلف Twisted Pair شده است ؟

عوامل موثر بر سرعت و مسافت انتقال سيگنال

عوامل زيادي در اين امر تاثير دارند . از جمله مي توان به ارتقا جنس آلياژ به کار رفته در هر کدام از اين کابل ها اشاره کرد . ولي مهم ترين عامل افزايش سرعت در اين دسته بندي ها تابيده شدن يا همان Twisting جفت هاي به هم تابيده شده است که در دسته بندي هاي جديد تر بهبود و افزايش يافته است .

اين سوال پيش مي آيد که چرا عمل تابيدن دو کابل به يکديگر باعث افزايش سرعت خواهد شد ؟ در صورتي که کابل ها به يکديگر تابيده نشوند و يا به نحو درست تابيده نشوند عملي تحت عنوان Crosstalk يا تداخل سيگنال رخ خواهد داد . اين تداخل سيگنال باعث افت شديد سرعت سيگنال عبوري خواهد شد .پس تابيده شدن بهتر دو کابل به يکديگر مساوي با کاهش تداخل سيگنال عبوري و افزايش سرعت سيگنال مي باشد . در تصوير زير مشاهده مي کنيد که کابل هاي Twisted Pair از چهار جفت به هم تابيده شده پديد آمده اند

خوب درباره سرعت انتقال سيگنال در کابل هاي Twisted Pair صحبت کرديم . ولي مسافت چطور ؟
تمامي دسته بندي هاي  Twisted Pair مسافت ??? متر را بدون افت سيگنال (Attenuation) طي مي کنند .

يک مثال روشن : فرض کنيد شما در فاصله ?? متري دوستتان ايستاده ايد و با او صحبت مي کنيد . او به راحتي صداي شما را مي شنود و پاسخ شما را مي دهد . اکنون فرض کنيد که اين مسافت را به ?? متر  افزايش دهيد . به چه دليل ديگر قادر به شنيدن صداي او نخواهيد بود ؟ زيرا امواج صداي او بر حسب بلندي صدا مسافت خاصي را طي مي کنند و سپس نابود مي شوند .

Attenuation يا افت سيگنال در کابل هاي مسي Twisted Pair نيز وجود دارد و نهايت مسافت طي شده را مي گويند . براي اين که اين سيگنال از بين نرود قبل از نابودي سيگنال در مسير هاي کابل ها دستگاههايي تحت عنوان Repeater قرار مي دهند که Repeater يا تکرار کننده وظيفه Regenerate و بازسازي سيگنال را بر عهده دارد .

رسانه کابلي کواکسيال

رسانه کابلي کواکسيال

رسانه کابلي کواکسيال چه کاربردي دارد ؟ انواع کابل هاي کواکسيال کدام است ؟ رسانه کابلي کواکسيال رسانه بسيار قديمي است و امروزه کمتر از اين نوع کابل براي ارتباط شبکه اي استفاده مي شود به دليل اين که رسانه کابلي کواکسيال توسط Twisted pair جايگزين شده است . رسانه Twisted pair بسيار بهتر , ارزان تر و از نظر کيفيت انتقال سيگنال و سرعت انتقال عملکرد بهتري دارد . ولي با اين حال شناخت کابل هاي کواکسيال خالي از لطف نيست . در ادامه هم انواع کابل هاي کواکسيال را بيان مي کنيم .

ساختار رسانه کابلي کواکسيال

به طور کلي کابل هاي کواکسيال از چهار لايه تشکيل شده اند . به شکل زير دقت کنيد . اولين لايه که در مرکز کابل قرار دارد هسته مسي (Copper core) مي باشد . اين لايه در حقيقت تنها لايه اي است که سيگنال از آن عبور مي کند . پس از آن يک لايه عايق به نام عايق داخلي (Inner Insulator) داريم .اين لايه وظيفه جدانمودن هسته مرکزي از لايه سوم را برعهده دارد . لايه سوم که لايه محافظ کابل(Shielding wire mesh) نام دارد وظيفه محافظت در برابر Cross Talk (تاثير منفي سيگنال دو کابل بر يکديگر) و EMI (امواج تخريب گر توليد شده از ژنراتور و لامپ فلورسنت) را بر عهده دارد . لايه آخر يا عايق خارجي (Outer Insulator) نيز مثل هر پوشش خارجي کابلي مانع از تماس با لايه سوم مي شود .

انواع کابل هاي کواکسيال

رايج ترين اين نوع کابل ها (Thinnet (RG-58 است که سرعت ?? مگابيت بر ثانيه و مسافت ??? متر را طي مي کنند و از کانکتري که شکل آن را در زير مي بينيد استفاده مي کند .

انواع کابل هاي کواکسيال

انواع RG-59 و RG-60 که تصوير آن را در زير مشاهده مي کنيد امروزه بيشتر در کابل هاي تلويزيون و ماهواره کاربرد دارد.

RG-59

درباره ی نئولرن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید خالی است!