خانه / آموزش ها / آدرس دهی شبکه

آدرس دهی شبکه

آدرس دهی شبکهآدرس دهی شبکه

آدرس دهي شبکه چه کاربردي دهي ؟ در اين بخش مقدمه آدرس دهي شبکه را بيان مي کنيم و در درس هاي آتي به شرح کامل موضوع خواهيم پرداخت . همه کامپيوتر ها و ميزبان ها در شبکه براي اينکه بتوانند در شبکه کار کنند بايستي با يک آدرس شناسايي شوند . آدرس دهي در شبکه مشابه آدرس دهي در پست و تلفن است . شما براي ارسال نامه به دوست خود از طريق پست نياز به ذکر آدرس گيرنده و فرستنده داريد . در مورد تلفن نيز براي برقراري ارتباط بين دو نفر از طريق خط تلفن , شماره تلفن نقش آدرس را ايفا مي کند . در شبکه اين آدرس به دو صورت مک آدرس (Mac Address) و آي پي آدرس (IP Address) هستند که در مباحث بعدي به طور مفصل راجع به اين دو نوع آدرس در شبکه صحبت خواهيم کرد .

انواع آدرس دهي شبکه

آدرس هاي آيپي در شبکه يا به صورت عمومي (Public) و يا به صورت خصوصي (Private) صورت مي پذيرد .

آدرس هاي آيپي Private يک رنج آيپي بخصوص هستند که به اين منظور در نظر گرفته شده اند . اين رنج از آدرس آيپي به عنوان مثال ???????????   را تنها مي توان در شبکه هاي داخلي سازمان يا اداره يا خانه خود به کار بگيريد و نمي توان از آنها در شبکه هاي خارجي يا دنياي اينترنت استفاده کرد چرا ؟
براي اينکه کامپيوتر شما در دنياي اينترنت قابل شناسايي و تشخيص باشد , بايستي يک آدرس يگانه و يکتا داشته باشد . مشکل اينجاست که آيپي آدرس هاي خصوصي Private يگانه نيستند و همانگونه که شما مي توانيد از آنها در داخل شبکه خود استفاده کنيد , شرکت هاي ديگر نيز مي توانند از آنها در داخل شبکه خود بهره گيرند .  خوب حالا  راه حل چيست ؟
استفاده از آدرس هاي Public و انحصاري براي ارتباط با خارج از شبکه داخلي . ولي سوال اينجاست به چه صورت ؟ با اينکه حدود ? ميليارد آدرس آيپي منحصر به فرد داريم ولي اين ميزان آدرس نسبت به نياز روز امروز محدود است . به همين دليل به جاي اينکه به تعداد کامپيوترهاي يک سازمان آدرس آيپي يگانه و عمومي خريداري کنيم معمولا يک يا چند آدرس آيپي استاتيک خريداري مي شود . سپس در بخش خروجي سازمان ديوايسي تحت عنوان NAT قرار مي گيرد که وظيفه آن ترجمه آدرس خصوصي به عمومي است.

درباره ی نئولرن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید خالی است!